+48 501 007 126
Blog DORA
Kasy fiskalne on-line – co to oznacza dla przedsiębiorców?
Wraz z początkiem stycznia tego roku w życie miały wejść zmiany w ustawie o VAT regulujące zasady prowadzenia kas fiskalnych. Jednak w związku z nowym rozporządzeniem dotyczącym kryteriów oraz warunków technicznych, jakim mają podlegać nowe urządzenia kwestia ta została przesunięta w czasie, a zmiany będą wprowadzane przez Ministerstwo Finansów stopniowo.
Opłata recyklingowa – czemu się przysłuży?
W ustawie z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi pojawiły się nowe przepisy istotne dla przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego lub hurtowego. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje dodatkowy podatek na torby z tworzywa sztucznego przeznaczonych do pakowania zakupionego towaru.
Nowe zasady przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
Nowe przepisy określające zasady przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu weszły w życie 13 lipca 2018 roku, wprowadzając zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu podmiotów specjalizujących się w prowadzeniu ksiąg rachunkowych.
Nietypowe podatki – przykłady ze świata
Nie jest przesadą powiedzenie, że podatek można nałożyć praktycznie na każdy element życia. Historia finansów pokazuje, że dodatkową opłatą obciążano praktycznie wszystko – od brody, przez uprawianie czarów, po tzw. bykowe. Takich przykładów istnieje mnóstwo i niekoniecznie muszą pochodzić z przeszłości.
JPK chwalony przez Ministerstwo Finansów
Nowe zasady kontroli podatkowej wprowadzone w styczniu 2018 roku zobowiązują wszystkich zarejestrowanych jako czynnych podatników rozliczających VAT (w tym również mikroprzedsiębiorców) do comiesięcznego przekazywania fiskusowi Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) w formie elektronicznej (do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni). Zwolnieni z tego obowiązku są ci, którzy nie korzystają ze zwolnienia z podatku od towaru lub usług określonego przez VAT.
Dodatkowe opłaty za paliwo – od kiedy?
Wprowadzenie opłaty emisyjnej zaskoczyło kierowców, którzy rokrocznie zmagają się w wahaniami cen za olej napędowy lub benzynę. Podpisana przez Prezydenta RP ustawa narzuca na dystrybutorów 8 zł za każdy 1 litr sprzedanego paliwa i zacznie być pobierana wraz z 1 stycznia 2019 roku.