+48 501 007 126
JPK chwalony przez Ministerstwo Finansów
Nowe zasady kontroli podatkowej wprowadzone w styczniu 2018 roku zobowiązują wszystkich zarejestrowanych jako czynnych podatników rozliczających VAT (w tym również mikroprzedsiębiorców) do comiesięcznego przekazywania fiskusowi Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) w formie elektronicznej (do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni). Zwolnieni z tego obowiązku są ci, którzy nie korzystają ze zwolnienia z podatku od towaru lub usług określonego przez VAT. Na podstawie przekazanego dokumentu Urząd Skarbowy może kontrolować dane podatkowe w sposób zautomatyzowany, co znacznie przyspiesza przeprowadzanie procedur weryfikacyjnych oraz czynności sprawdzających. Plik powinien zostać sporządzony rzetelnie i bezbłędnie, aby mógł zostać rozpatrzony prawidłowo. Niezłożenie JPK w terminie może skutkować sankcjami karno-skarbowymi.
JPK na żądanie
W międzyczasie prowadzono jeszcze jedną istotną zmianę – od 1 lipca 2018 wszyscy, także mikroprzedsiębiorcy przeprowadzający księgi podatkowe oraz rozliczenia w formie elektronicznej, będą musieli wysyłać dodatkowe struktury JPK firmy na żądanie urzędu. Mogą to być:
- księgi rachunkowe (JPK_KR),
- faktury (JPK_FA),
- ewidencje przychodów (JPK_EWP),
- magazyny (JPK_MAG),
- wyciągi bankowe (JPK_WB),
- podatkowe księgi przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR).
Urząd Skarbowy może wystąpić z żądaniem w przypadku kontroli podatkowej lub celno-skarbowej, czynności sprawdzających lub postępowania podatkowego. Na przekazanie dodatkowych struktur przedsiębiorstwo ma nie mniej niż 3 dni (termin przekazania dokumentów zostaje określony w wezwaniu). Księgi, faktury i pozostałe struktury nie podlegają korektom. Nieprzekazanie JPK na żądanie może skutkować sankcjami karno-skarbowymi.
Zadowolenie ze wszystkich stron
Ponad pół roku od wprowadzenia obowiązku przesyłania JPK przez wszystkie firmy rozliczające VAT zarówno po stronie księgowych, jak i Ministerstwa Finansów, widać wyraźne zadowolenie z zaproponowanych zmian. Początkowo liczba błędnie wypełnionych dokumentów była dość wysoka, wynikała ona jednak z tego, że nie wszyscy przedsiębiorcy zapoznali się z nowymi wytycznymi. Obecnie kwestia ta prezentuje się znacznie przejrzyściej.
Według najnowszego raportu resortu finansów firmy coraz lepiej radzą sobie z dopełnianiem tego obowiązku – o niemal 80% spadła liczba odrzuconych dokumentów. Cała procedura jest przeprowadzana znacznie szybciej i efektywniej. JPK w formie elektronicznej wymusiło na przedsiębiorcach staranniejsze wypełnianie dokumentów oraz ich terminowe przesyłanie. Wzrosła również skuteczność w wyłapywaniu pustych lub nieprawidłowo wypełnionych faktur.
Zdaniem księgowych zmianie na lepsze uległa komunikacja z organami finansowymi – przesyłanie JPK w formie elektronicznej okazuje się znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Dzięki nowemu rozporządzeniu zarejestrowano znacznie zmniejszenie liczby tych faktur, które okazywały się niejednoznaczne lub wątpliwe. Możliwość przesyłania JPK drogą elektroniczną znacznie przyspiesza wprowadzanie korekt w błędnie wypełnionych plikach, a także przekazywanie zwrotu podatku.