+48 501 007 126
Kasy fiskalne on-line – co to oznacza dla przedsiębiorców?
Wraz z początkiem stycznia tego roku w życie miały wejść zmiany w ustawie o VAT regulujące zasady prowadzenia kas fiskalnych. Jednak w związku z nowym rozporządzeniem dotyczącym kryteriów oraz warunków technicznych, jakim mają podlegać nowe urządzenia kwestia ta została przesunięta w czasie, a zmiany będą wprowadzane przez Ministerstwo Finansów stopniowo.
W tym celu przedsiębiorcy są zobligowani do założenia w punktach sprzedaży kas fiskalnych online przystosowanych do teleinformatycznego przesyłania danych z urządzenia i rejestrowania ich w CRK. Jaki jest cel tych zmian? Czy wszyscy mają obowiązek zakupu nowego sprzętu? W jaki sposób wpłynie to na koszty prowadzonej działalności? Sprawdźmy.
Nowe urządzenia fiskalne w każdym sklepie
Nowelizacja ustawy VAT służy doprecyzowaniu kwestii związanych z ewidencją prowadzoną przez przedsiębiorców za pomocą kas fiskalnych. W związku z propozycjami ustawodawcy zmianie miałby ulec przede wszystkim charakter zamieszczanych na paragonie informacji. Dotychczas wystarczyło przechowywanie wydruku paragonu w pamięci fiskalnej lub na tradycyjnych papierowych rolach. Obecnie informacje podatkowe mają być przesyłane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK), za które odpowiada Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Ewidencja obejmować będzie teraz nie tylko podstawowe dane o firmie, ale także m.in. numer NIP nabywcy towaru bądź usługi. Nowe urządzenia będą również przystosowane do przekazywania wszelkich niezbędnych danych podatkowych, takich jak raporty dobowe, paragony fiskalne czy faktury (zarówno zrealizowane, jak i anulowane).
Korzyści z posiadania kasy fiskalnej on-line
Skąd te zmiany? Ustawodawca pragnie przyspieszyć procedurę związaną z kontrolowaniem rozliczeń podatkowych. Dotychczas zabierała zbyt wiele czasu i niejednokrotnie przebiegała nieprawidłowo. Celem nowelizacji ustawy o VAT jest również większe otwarcie na transakcje bezgotówkowe. Kasy fiskalne online pozwolą klientom na dostęp do paragonów elektronicznych. To również droga ku temu, aby z mniejszą rezerwą podchodzić do walut elektronicznych. Skutkiem tych zmian będzie rezygnacja z nierzadko przestarzałych urządzeń i zastąpienie ich nowym sprzętem zgodnym z aktualnymi wymaganiami.
Na szczęście podatnicy nie będą musieli od razu zaopatrywać się w kasy fiskalne online. Minie trochę czasu, zanim stanie się to obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Finansów, do końca 2019 roku będzie można stosować kasy z wydrukiem papierowym, natomiast wraz z końcem 2022 roku należy zrezygnować ze stosowania zarówno papierowych, jak i elektronicznych kas fiskalnych, zastępując je proponowanym wyżej rozwiązaniem. Obowiązkiem tym w pierwszym etapie zmian objęte są takie branże, jak: wulkanizacja, motoryzacja, paliwa, usługi fryzjerskie, kosmetyczne i fitness, a także gastronomia.
Ulga na zakup kas fiskalnych pozostaje bez zmian – wciąż będzie to 90% ceny netto, zmieni się jednak wartość samego urządzenia. Maksymalna kwota kasy fiskalnej nie może być większa niż 1000 zł.