Podatnik, który sprzedał nieruchomość lub prawa do jej nabycia, powinni wypełnić rozliczenie PIT-39. Zbycie domu, mieszkania lub lokalu wybudowanego podlega 19-procentowemu opodatkowaniu (forma zryczałtowana). Dowodem na pozyskanie przychodu ze sprzedaży nieruchomości jest umowa kupna-sprzedaży. Jednak oprócz kwoty za sam obiekt rozliczenie obejmuje również koszty poniesione podczas przygotowywania aktu notarialnego oraz korzystania z pośrednictwa biura nieruchomości.
Zasady rozliczania
Obowiązkiem rozliczania się z użyciem formularza PIT-39 nie zostały objęte osoby, które sprzedały nieruchomość w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie rozliczenia dotyczącego działalności pozarolniczej. Nie muszą tego robić również podatnicy posiadający prawo do ulgi podczas naliczania podatku od nieruchomości. Podatek od sprzedaży nieruchomości płaci się nie w roku nabycia mieszkania lub domu, ale dopiero w kolejnym roku.
Ulga podatkowa
PIT-39 umożliwia skorzystanie z ulgi mieszkaniowej. Przysługuje ona osobom, które sprzedadzą nieruchomość w ciągu 5 lat jej od nabycia lub wybudowania (datą nabycia jest data uwzględniona w akcie notarialnym). Zwolnione z opodatkowania przychodu ze sprzedaży są również osoby, które pozyskaną kwotę przeznaczyły na inne cele mieszkaniowe: kupno nieruchomości czy spłatę kredytu. W przypadku wydania tylko części przychodu PIT-39 obejmuje niewydana kwota. W tym celu warto dokumentować wszelkie wydatki związane z realizacją celu mieszkaniowego.